Hemoroidy jsou často považovány za důsledek civilizačních chorob, ovšem „zlatá žíla“, jak se dříve hemoroidům obecně říkalo, trápila už například francouzského krále Ludvíka XIV. Byl to vyhlášený bonviván, známý notorickým přejídáním, jehož panování provázel téměř permanentní stres a, jak bychom řekli dnes, také sedavý způsob života.
Problémy s hemoroidy se v současné době projevují více u žen než u mužů. Je to dáno především zátěží a hormonálními změnami, které souvisejí především s těhotenstvím a následně porodem. Onemocnění se však nevyhýbá ani mužům, které postihuje především ve vyšším věku, ale není vzácností, že se lékaři setkávají v ordinacích také s mladými muži ve věku kolem 25 let, kteří si hemoroidy předčasně „přivodili“ v posilovně při přetěžování a neodborném provádění cviků, které příliš zatěžují pánevní dno.
Toto nepříjemné onemocnění má dvě formy – existují hemoroidy vnitřní a vnější. Vnitřní hemoroidy nebolí, ale projevují se především krvácením při stolici. Jakmile se tento problém objeví, je nutné bez oddalování navštívit odborného lékaře, který jednoduchým vyšetřením zjistí, jedná-li se o hemoroidy, nebo o jinou diagnózu. Vnější forma hemoroidů se u většiny pacientů projevuje svěděním, nebo lehčí formou krvácení konečníku na toaletě. Také v tomto případě je důležité neodkladné vyšetření. Léčba vnější formy bývá rychlejší a existuje řada možností, jak se zbavit této nemilé komplikace.
Dovolená versus hemoroidy – rady na cesty
Léto a konkrétně dovolená se neobejdou bez cestování, při dlouhém sezení v nejrůznějších dopravních prostředcích se v horkém počasí často přihlásí ke slovu problémy s křečovými žilami a také s hemoroidy. V těchto případech je možné potížím předcházet, nebo je mírnit pomocí jednoduchého cviku – usilovným stahováním řitního svěrače. Jedná se o dobrou prevenci a způsob, jak zpomalit, popřípadě zastavit jejich zhoršování, za ideální se považuje pravidelné provádění sta až dvou set stahů. Zároveň se svěračem se posilují také svaly pánevního dna. Toto jednoduché cvičení je možné provádět vsedě, aniž by si toho okolí všimlo. Většině cestovatelů obvykle pomůže, když si při zastávkách zacvičí, nebo, pokud je to možné, se lehce proběhnou.
Při dovolené u moře je důležité dodržovat několik zásad. Po koupání ve slané vodě je sprcha nebo omytí „postižených partií“ nejen příjemné, ale i nutné z hlediska prevence zhoršení potíží. Před odchodem na pláž je dobré použít na oblast konečníku ochrannou mast, jakých na našem trhu existuje celá řada. Při zhoršení potíží se doporučuje používání čípků, které zklidní podrážděnou oblast.
Také v době dovolených platí zlaté pravidlo hodně pít, vyhýbat se tučným a dráždivým jídlům, naopak jíst hodně ovoce, zeleniny a potravin bohatých na vlákninu (pomáhají změkčovat stolici, zlepšovat vyprazdňování, čímž dochází k menšímu dráždění hemoroidů). Důležité je také vyvarovat se zvýšené konzumace alkoholu.
Přibalte si do zavazadla
Při cestování, především do exotických destinací, bývá někde problém s vodou, a tedy s dostatečnou hygienou, řešením mohou být vlhké ubrousky na intimní partie, kterými je možné konečník ošetřit. Důležitým, ale často opomíjeným momentem je používání velmi jemného toaletního papíru. Při nešetrné hygieně nevyhovujícím toaletním papírem může dojít ke dráždění, nebo až k poranění konečníku, které se v horkém počasí rychle zhoršuje. Neváhejte si proto jemný toaletní papír přibalit s sebou, vejde se určitě do každého zavazadla!
Aby vaše dovolená proběhla bez problémů, je důležitá také prevence. Tou je v případě onemocnění hemoroidy preventivní užívání venofarmak. Lékaři doporučují 2-3 týdny před plánovaným odjezdem začít brát vhodný lék předepsaný lékařem a užívat jej po celou dobu dovolené, pokud cestujete letadlem ještě 2-3 dny po návratu.
Jestliže se potíže s hemoroidy objeví poprvé právě v průběhu dovolené, nečekejte, že se doma vše spontánně upraví, objednejte se neprodleně k odbornému lékaři. V dnešní době existuje řada moderních metod, které dokážou problém odstranit ambulantně. Návštěvu lékaře neoddalujte, vyhnete se tak nepříjemným potížím.
Více informací získáte na webových stránkách žilní poradny www.zilniporadna.cz
Autor: PhDr. Jana Vytlačilová | komerční sdělení