Po sociálních sítích kolují informace, že sestry pozitivní na koronavirus dostanou respirátor a dále se prohánějí po oddělení mezi pacienty. (doplňuji, že nikdo konkrétní se mi k tomu nepřiznal). Podíváme se tedy na Mimořádné opatření – organizace a provádění karantény u zdravotnických pracovníků s účinností od 2. 9. 2020, jak to má být.
Opatření se v principu týká situace, kdy se zdravotník setkal s nakaženým = měl rizikový kontakt. Rizikový kontakt není, pokud uvidíte člověka na chodbě 4 metry od vás, zamáváte na sebe a další den se zjistí, že ten člověk je pozitivní. V jakém případě kontaktu hygiena karanténu nenařídí, se můžete podívat tady.
Vrátíme se tedy do stavu , kdy zdravotník rizikový kontakt měl, např. onemocněl člen společné domácnosti. Tuto skutečnost ohlásí v práci. Dále nastávají situace, které jsou v nařízení popsány v bodu 2. Doporučuji vám si to nařízení vytisknout a pořádně přečíst a porovnat si body, které píšu níže. Jsou vzájemně provázané.
2 a) V případě, že poskytovatel zdravotních služeb zjistí, že zdravotnický pracovník, který jako jeho zaměstnanec poskytuje zdravotní služby, měl rizikový kontakt, ale NEMÁ klinické příznaky onemocnění COVID-19, tak rozhodne, zda je výkon práce daným zdravotnickým pracovníkem nezbytný pro zajištění poskytování zdravotních služeb tímto poskytovatelem
Podle toho odstavce se zaměstnavatel se rozhoduje, zda vás potřebuje, pouze v situaci, kdy NEMÁTE příznaky! Pokud vás nepotřebuje nebo máte příznaky, postupuje se podle bodu 2b. Pokud NEMÁTE příznaky a potřebuje vás, postupuje se podle bodu 2c.
2b) Pokud výkon práce zdravotnickým pracovníkem, který měl rizikový kontakt, není nezbytný pro zajištění poskytování zdravotních služeb tímto poskytovatelem, nebo MÁ zdravotnický pracovník klinické příznaky onemocnění COVID-19, pak poskytovatel zdravotních služeb informuje o této skutečnosti místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví.
To znamená, že pokud vás zaměstnavatel NEPOTŘEBUJE nebo MÁTE příznaky – zaměstnavatel musí kontaktovat hygienu. V tomto případě vám hygiena podle bodu 3a nařídí klasickou karanténu s izolací doma podle tohoto nařízení
2c) Pokud výkon práce zdravotnickým pracovníkem, který měl rizikový kontakt, je nezbytný pro zajištění poskytování zdravotních služeb tímto poskytovatelem, pak poskytovatel zdravotních služeb a zdravotnický pracovník postupují podle bodu 4. Poskytovatel zdravotních služeb informuje o této skutečnosti místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví.
To znamená, že zaměstnavatel se rozhodnul, že vás potřebuje připomínám, že tak může učinit pouze pokud trvá situace 2a) tedy NEMÁTE příznaky. Zaměstnavatel nyní musí kontaktovat hygienu, a tomto případě vám je nařízena podle bodu 3b tzv. „pracovní karanténa“, takže se postupuje podle bodu 4 – zkráceně chodíte do práce s respirátorem a absolvujete minimálně 2 testy, jeden 5 dní po kontaktu druhý 10 dní po kontaktu. Jsou-li oba negativní, pracovní karanténa končí a dále pracujete běžným způsobem.
Pokud se v průběhu objeví příznaky onemocnění, přerušujete práci a tím pádem se vracíte do bodu 2b) nebo máte pozitivní test a pak se postupuje podle opatření k izolaci a karanténě (jako u běžného občana) = je vám nařízena klasická karanténa s izolací.
Z žádného ustanovení tohoto nařízení nevyplývá, že zdravotník s příznaky onemocnění covid-19 nebo POZITIVNÍM testem, by měl chodit do zaměstnání.
Téměř totožné opatření platí pro sociální služby. Opět – ani z tohoto nařízení nevyplývá, že zaměstnanec sociálních služeb, který přichází do styku s klienty a MÁ příznaky onemocnění covid-19 nebo POZITIVNÍ test, by měl chodit do zaměstnání.
Prosím sledujte tuto stránku, všechna opatření jsou tam vždy aktuální.