O komoře sester se mluví už od roku 2011. Z původních bombastických plánů na komoru úplně všech nelékařských zdravotnických pracovníků zbyl už za rok nefunkční a dnes již zrušený web ckzp.cz a pár tiskových zpráv. Všichni nelékaři se prostě nedohodli. Další jednání o komoře vedla především Česká asociace sester, a to velmi nenápadně. Pouze občas probleskla éterem kusá zpráva. A najednou je návrh na komoru hotový?
Před pár dny se objevil návrh zákona na vznik komory všeobecných a dětských sester v poslanecké sněmovně. Podala ho skupina 17 poslanců, z toho 11 z nich je za Hnutí ANO. Pro Českou asociaci sester (ČAS), která o komoru roky usiluje, je to velký úspěch. Ale… na webových stránkách ČAS jen nenápadný odstaveček, tisková zpráva nikde, tisková konference nikde, na facebooku ČAS měsíc stará zpráva, že sestry dostaly 180 kilo čokolády, a twitter naprosto mrtvý. Přitom komora sester jistě ovlivní sestry víc než vagón čokoládových vajec.
A teď už k samotnému návrhu zákona. Z mého pohledu je hodně nedodělaný, skoro to vyvolává dojem – je jedno, jak to je napsané, hlavně s tím rychle do sněmovny, ať se to stihne schválit ještě v tomto volebním období. Pozměňovací návrh se dá podat vždycky.– Tento dojem potvrzuje jediná poznámka ke komoře, která je veřejně umístěna od 12. června na webu ČAS.
Takže to nemá být jen komora všeobecných a dětských sester? Farmaceutičtí asistenti sice podle zprávy výše do komory nechtěli, nebo tam někteří chtěli a někteří nechtěli, ale tak je tam narveme zákonem. Komora pro všechny profese, které ČAS sdružuje, znamená také porodní asistentky nebo fyzioterapeuty, přičemž obě tyto profese připravují komoru vlastní. Porodní asistentky za spolupráce Senátu a fyzioterapeuti se snaží přímo u Babiše.
Vladan Toufar, prezident Unie fyzioterapeutů. Dnes ho ke mně přivedl @adamvojtechano. Chce vlastní komoru. S nepovinným členstvím. Zajišťovala by vzdělávání fyzioterapeutů, nastavila pravidla, větší práva i povinnosti. Jsem pro. Podpořím návrh našich poslanců, který by ji zřídil. pic.twitter.com/Szc9t6vja9
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) January 7, 2020
Nebudu vyjmenovávat, v kolika bodech se návrh tluče se zákonem o nelékařských zdravotnických povoláních. Pro sestru je naprosto klíčový § 3, který praví, že pokud se všeobecná nebo dětská sestra nenechá zapsat do komorového seznamu, nesmí vykonávat své povolání. Návrh ovšem opomíjí termín, do kdy má komora sestru zapsat. Do 5 dnů, do 10 dnů, do měsíce? Co když si domluvím práci, ale nebudu zapsaná v seznamu? Bude ten seznam veřejný? Senátní návrh na komoru porodních asistentek obsahuje paragraf, že seznam porodních asistentek je veřejný a pokud bude asistentka vyškrtnuta se seznamu, komora informuje jejího zaměstnavatele. Sestry ale nic takového nemají. Jak se zaměstnavatel dozví, že sestra už není na seznamu a nemůže tedy vykonávat své povolání?
Největší diskusi vyvolávají pochopitelně poplatky. Je jich více druhů. První je poplatek za zápis do seznamu. Jak bude vysoký? Nevíme.
Další je poplatek na činnost komory. Podle návrhu zákona má každý zdravotnický pracovník vykonávající zdravotnické povolání všeobecné sestry nebo dětské sestry (tedy i nečlen komory) povinnost řádně platit stanovený příspěvek na činnost komory. Jak bude vysoký? Nevíme.
Pak tu máme příspěvky členské, tedy pro ty, kdo chtějí být přímo členy komory. Je dáno, že ten první bude 1 000 Kč. Bude pak každoročně stejný? Nevíme.
Důvodová zpráva k tomu dodává, že členové budou platit členské poplatky, o jejich výši však budou sami rozhodovat. Mohou se tedy rozhodnout, že příspěvek bude vyšší než 1 000 Kč? Porodní asistenty mají členský poplatek zastropovaný na nejvýše 5 000 Kč ročně, poplatek za zápis do seznamu nejvýše 2 000 Kč. V návrhu pro sestry žádné maximum není.
Otázky vzbuzuje samotný seznam komory. Samozřejmě, je skvělé vědět, kolik máme v praxi dětských a všeobecných sester. Ovšem za tímto účelem byl před třemi lety slavnostně zprovozněn Národní registr zdravotnických pracovníků. Na co potřebujeme další seznam?
Sestry byly v posledních dvou dekádách obětí mnoha experimentů. 40 kreditů za 6 let, 40 kreditů za 10 let, zrušení kreditů. Registrace za 500 Kč, pak za 100 Kč a pak žádná registrace. Ze zdravotnického asistenta pod odborným dohledem máme ze dne na den praktickou sestru bez odborného dohledu. A vysokoškolskému vzdělání stavíme na roveň hybrid 4+1.
Ráda bych si myslela, že komora sester není další takový experiment a že bude skutečně sestrám sloužit. Ráda bych si myslela, se nepletu, když říkám, že komoru potřebujeme. Ale myslet znamená houby vědět. A na to, abych věděla, mám pochříchu málo informací. Kolik informací mají sestry, které je aktivně nehledají? Proč mají chtít komoru? Odpověď, že komora je naprosto standardní útvar, který je nutný pro prosazování zájmů sester, je dost málo.
Sester máme zoufalý nedostatek. Co uděláme, když se jen pětina z nich do toho seznamu nezapíše a rázem ztratí způsobilost k výkonu povolání? Vsadíme všechny karty na to, že sestry mají tak rády svou práci, že se podvolí čemukoli? Já bych na to nesázela.
Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info
Dobrý den, děkuji Vám za tento názor! Šindelářová, farmaceutický asistent.
Tak určitě…. V tom případě papapa, české zdravotnictvi. Tomuhle se správně říká vypalne! Já budu platit někomu prachy, a oni mi laskavě dovolí pracovat? Nemá to být náhodou obráceně?! Hlavně že už jsme narvali spoustu peněz do seminářů, škol a do registru. To si snad dělají … !!! Ať se jdou bodnout.
Nebudu platit nikomu za to, že mohu pracovat. V žádném případě.
Ale proč ne. Chci vidět ty, co nechtějí pracovat ve zdravotnictví. Buď už jsou vyhořelí nebo jen tak vyhrožují. Co by šli dělat? Koho zdravotnictví nebere, už v něm dávno není.
Myslet si, že se bez trochu toho direktu domluvíme či spojíme, je čirý naivismus. Koneckonců je mnoho lékařů, kteří komoru nechtějí a přesto…když je nejhůř, jsou za ní rádi. A to čeká i nás. Neplašme a buďme za komoru rádi.
Pravda, souhlasím s názorem, že mít obavu o to, zda to není další experiment na sestry, je na místě. Věřím ale, že to dáme. Potřebujeme to. Věřím tomu.
Není mi jasné, proč bych po skoro 40 letech praxe nemohla vykonávat svoje povolání kvůli tomu, že nejsem zapsaná v nějakém registru. V jednom už jsem, tak proč nestačí ten.
ve svém profesním životě už jsem zažila ledacos a jsem ráda,že teď už jsem jen jako důchodkyně,která vypomáhá tam kde je to potřeba.A jak se tak na to dívám,bude té výpomoci potřeba stále více a více,jelikož už teď sestry chybí všude a do služeb chodí důchodci.Abych vyhověla všem žádostem o výpomoc, musela bych se alespoň rozčtvrtit nebo naklonovat. A tím ,že nebudou moci sestry vykonávat své povolání, když nebudou v komoře se jejich počet určitě nezvýší. Naopak mi to přijde jako diskriminace.Mám kvalifikaci,tzn.,že povolání mohu vykonávat,ale nesmím, jen proto,že nejsem v něčem organizovaná? To nás teda potěš, jak ty co budou dělat,tak ty co budou péči potřebovat.
Dobrý den, stydím se, že pracuji v téhle zemi jako zdravotní sestra. Všechny sestry by se měly proti tomuto návrhu postavit. Tady se ze sester dělají jen hlupáci. Sociální dávky platíme , že lidi leží doma a sestra bude platit , že dělá tohle povolání? Nikdy. Ani 10 kč na to nedám.
No, lékaři jsou se svojí komorou spokojeni. Proč tedy vadí některým sestrám? Nebo vadí spíš odborům? Proč asi?